kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je utorok 25. 6. 2024 a sviatok má Tadeáš

Medzinárodná robotická súťaž ISTROBOT 2019

Na fakulte elektrotechniky a informatiky, STU v Bratislave, v Mlynskej doline sa v sobotu 27. 4. 2019 konal už 19. ročník medzinárodnej súťaže robotov ISTROBOT.

Celkovo bolo do súťaže prihlásených 89 robotov z piatich krajín (Rakúsko 5, Nemecko 3, Česká republika 4 a Poľsko 1).
Pre súťažiacich nie je určené žiadne vekové obmedzenie, preto sa tu stretli všetky generácie a spoločne súťažili celkom v 6 kategóriách:
  • Stopár - prihlásených 42 robotov,
  • Myš v bludisku - prihlásených 10 robotov,
  • Sklad kečupov - prihlásených 8 robotov,
  • Voľná jazda - prihlásených 13 robotov,
  • Robotí šprint - prihlásených 8 robotov,
  • Tam a späť - prihlásených 8 robotov.

Podrobnosti o jednotlivých súťažných kategóriách a pravidlá, ktoré treba dodržať si môžete prečítať na webovej stránke organizátorov súťaže ISTROBOT.

fotografia

Aj tento rok bolo o nás hneď od príchodu na miesto konania výborne postarené, všetko bolo perfektne pripravené a zorganizované. Ako to na súťaži vyzeralo si môžete pozrieť na množstve zverejnených fotografií, alebo prečítať v článkoch o aktuálnom ročníku tejto súťaže. Všetko nájdede webe súťaže ISTROBOT.

Tento rok už sme šli do Bratislavy poučení z minulého ročníka, no v porovnaní s ostatnými súťažiacimi stále ešte ako začiatočníci. Tento rok sme si už trúfli prihlásiť štyroch našich robotov do troch rôznych kategórií. V najzastúpenejšej kategórii "robot stopár" (42 prihlásených robotov) sme mali robotov hneď dvoch. Aj keď sme verili tomu, že sme sa pripravili dobre, podmienky boli naozaj ťažké. Svedčí o tom aj fakt, že stanovenú trasu so všetkými prekážkami úspešne prešlo len 11 súťažiacich. Nám sa síce výborne podarilo s oboma robotmi prejsť celú dráhu tam, ale na ceste späť sa žiaľ niekde stala chybička a ... nabudúce sa to aj nám už určite podarí. Hrdinami nášho tímu, ktorí sa nezľakli ani takto ťažkej súťaže, boli Matúš Melicherík (1.MP), Martin Ďuratný (1.MP) a Ján Ďuraňa (2.MP).
Novou kategóriou, ktorú sme skúsili po prvý krát, bola "myš v bludisku". Náš robot síce ešte nebol z najrýchlejších, ale aj keď sme mali tento rok premiéru, v bludisku sa nestratil, do cieľa úspešne došiel a skončil na 5. mieste. Táto kategória je pre nás veľkou výzvou, pretože už máme pár dobrých tipov a nápadov, ako nášho robota ďalej vylepšovať. Už si len nájsť čas a pustiť sa do práce. Poslednou kategóriou, do ktorej sme sa odvážili prihlásiť bola "voľná jazda", kde sme prišli s našou triediacou robotickou linkou a aj keď sme zabudli na "poster" a nemali so sebou hlavnú členku jej vývoja (ahoj Zuzana), v hodnotení sme zvlášť výrazne nezaostali.

Niekoľko fotografií z podujatia
miestom konania bola
FEI STU v Bratislave
naše auto zatiaľ
bez polepu SOSEZA
všetko bolo opäť
dôsledne zorganizované
aj presne naplánované
v tejto aule sa konala
súťaž robotov stopárov
keď to ešte nefunguje
ako by sme chceli
táto kategória bola
zo všetkých najzastúpenejšia
dobre zamaskovaní
špičkoví roboti
súťaž bola bez
vekového limitu
dráha vyzerala jednoducho,
ale opak bol pravdou
v tejto sme postavili
hneď dvoch robotov
aj túto prekážku
náš robot zvládol
súťažiacich v tejto
kategórii bolo najviac
najúspešnejší bol nakoniec
početný tím z Rakúska
inou kategóriou boli
roboti v bludisku
jeden súťažiaci mal
aj vlastné bludisko
naša minimalistická, no plne
funkčná myš v bludisku
tu nám finále
ušlo len tesne
najúspešnejším bol opäť
súťažiaci z Rakúska
súťažná kategória
v sklade kečupov
mala nakoniec tiež
svojich víťazov
tiež náročná kategória
robotí šprint
roboti boli naozaj
rôznych konštrukcií
oboch týchto robotov
robil jeden autor
preto aj na stupňoch
víťazov bolo prázdnejšie
títo roboti jazdili
už aj vonku
bola to celkom nová
súťažná kategória
s množstvom veľkých
bradatých detí
poslednou kategóriou
bola voľná jazda
miniskleník, s ktorým
sa dorozumiete cez mobil
náš projekt triediacej
robotickej linky
aj v tejto kategórii boli
najlepší ocenení

Podrobné výsledky všetkých kategórií si môžete pozrieť na webe súťaže ISTROBOT.

Aj keď sme sa zo súťaže domov vrátili unavení a až neskoro večer, boli sme plní skvelých zážitkov a dojmov. Pretože súťaž je otvorená pre každého, dostali sme tu jedinečnú príležitosť zasúťažiť si naozaj "proti všetkým", aj ozajstnej špičke v robotike široko ďaleko. Je to veľká výzva a pre našich študentov neoceniteľná škola života. Na iných súťažiach len pre stredné školy zvykneme vyhrávať, ale potom už nie je veľmi kam sa posúvať. Môcť byť medzi skutočne najlepšími je síce ťažšie, ale človeka to dokáže posúvať ešte ďalej. Môžeme sa veľa ešte naučiť a stále máme rovnakú šancu ako ostatní zabojovať a možno prekvapiť, tak ako sa nám to podarilo minulý rok. Cesta je dôležitejšia ako cieľ. Toľko schopných a talentovaných ľudí v rovnakom čase a na jednom mieste, môžeme stretnúť asi len tu. Aj preto sa do Bratislavy na ISTROBOT určite budeme chcieť znovu vrátiť.

 Mgr. Milan Macháček