kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je utorok 25. 6. 2024 a sviatok má Tadeáš

Naši študenti na súťaži TRD 2021 opäť úspešní

V priestoroch výstaviska Expo Center a. s. sa 3. a 4. 11. 2021 konal už 15. ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky autonómnych robotov Trenčiansky robotický deň 2021. Organizátorom bola Stredná odborná škola, Pod Sokolicami 14, Trenčín pod osobnou záštitou predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja a primátora mesta Trenčín. Partnermi bolo množstvo firiem, technických vysokých škôl aj odborných periodík. Spoluvyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Cieľom robotickej súťaže je popularizovať vedu a techniku medzi mladými ľuďmi.

Viac informácií o súťaži môžete nájsť na webovej stránke podujatia TRD, alebo v ich tlačovej správe k tomuto ročníku súťaže. Ak si chcete spraviť predstavu o atmosfére určite si pozrite aj ich fotogalériu.

v roku 2020 sa pre pandémiu súťaž nekonala. Tento rok bola z pôvodného jarného termínu preložená na jeseň. Napokon sa konala tak, že sútiažiaci boli rozdelení do dvoch samostatných súťažných dní a len v režime OTP. Aj pre toto všetko dovtedy stúpajúci trend v počte účastníkov súťaže sa nezachoval a na tento ročník prišlo o poznanie menej súťažiacich.

15. ročníka sa zúčastnilo 52 tímov z 29 základných a stredných škôl (po jednom z Česka, Poľska, Ukrajiny a Maďarska). Tie spolu predstavili 58 robotov. Súťažilo sa v 2 vekových kategóriách ZŠ (<16) a SŠ (>16) a v 4 "disciplínach":
  • v kategórii Follower Easy sa súťaže zúčastnilo 23 robotov (12+11),
  • v kategórii Follower Hard sa súťaže zúčastnilo 11 robotov (3+8),
  • v kategórii DoIt! sa súťaže zúčastnilo 10 robotov (5+5),
  • v kategórii Free style sa súťaže zúčastnilo 14 robotov (4+10).

V počte účastníkov, oproti našej poslednej účasti, zaznamenalo pokles aj družstvo reprezentujúce našu školu. Reprezentovalo ju doteraz najmenej, len 2 žiaci.
Samuel Sršník z 3. MP v kategórii DoIt >16 pre našu školu do tretice v rade (ako Peter Sagan na majstrovstvách sveta v cyklistike) obhájil opäť 1. miesto a Zuzana Kružliaková zo 4.AP získala v kategórii Follower Hard >16 tiež veľmi pekné 2. miesto. Kompletné výsledkové listiny je v tlačovej správe organizátora súťaže.

Niekoľko fotografií z podujatia
súťažná dráha pre
Follower EASY
súťažná dráha pre
Follower Hard
súťažná dráha pre
kategóriu DoIt
prezentovali sa tu
aj univerzity
poučenie súťažiacich
pred začiatkom súťaže
neúprosná časomieratoto boli naše robotytrochu stresu pred
našim štartom
keď odštartoval
náš robot
táto časť bola
tá náročnejšia
ale aj túto časť
náš robot zvládol
náš kompletný
realizačný tím
ceny sme dostali
až dodatočne poštou
nové trofeje
do našej zbierky
pohár za 1. miestopohár za 2. miesto
diplom za 1.miesto
v kategórii DoIt >16
diplom za 2.miesto
v kategórii Follower Hard >16

Robotika je oblasť techniky, ktorá mladých ľudí zaujíma a láka. Veríme preto, že budúci rok sa tím našej školy opäť rozrastie a aj nasledujúceho ročníka sa znovu zúčastníme.

 Mgr. Milan Macháček