kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je štvrtok 25. 7. 2024 a sviatok má Jakub

Medzinárodná robotická súťaž malých robotov Robotrip 2019

Po našich prvých pokusoch (v roku 2018) postaviť robota, s ktorým by sme sa mohli postaviť na štart v niektorej robotickej súťaži a prvých úspechoch na súťažiach na Slovensku (TRD 2018, ROBOCUP 2018, Istrobot 2018, TRD 2019) sme sa 11. 12. 2019 po prvý krát odhodlali s našimi študentami vycestovať na robotickú súťaž už aj mimo Slovenska. Prijali sme pozvanie na už 7. ročník medzinárodnej robotickej súťaže malých robotov Robotrip 2019, ktorá sa konala na pedagogickej fakulte univerzity Palackého v Olomouci. Súťaž je určená hlavne pre žiakov základných a stredných škôl, no neodolali už ani študenti usporiadateľskej fakulty a viacerí z nich sa do súťaže zapojili a so svojimi robotmi si vyskúšali jej náročnosť. Viac o súťaži sa môžete dozvedieť na Robotrip.cz. Pozrieť si môžete aj fotogalériu organizátorov, alebo vypočuť reportáž Českého rozhlasu o tomto ročníku súťaže.

Tento rok sa jej zúčastnilo rekordných 237 súťažiacich so 154 robotmi zo 48 škôl a záujmových organizácií z Česka, Slovenskej republiky a Poľska. Čísla z minulého ročníka tak boli prekonané takmer dvojnásobne. So 4 študentami a 3 robotmi sme k tomu tento rok už prispeli aj my. Súťaže sa zúčastnili naši študenti Mário Beňuš, Martin Ďuratný, Matúš Melicherík (2.MP) a Samuel Sršník (1.MP) z odboru 2682 K mechanik počítačových sietí, v ktorom majú u nás študenti k počítačom a programovaniu najbližšie.

Niekoľko fotografií z podujatia (zdroj: vlastné foto a z FB KTIV PdF UP)
veľká prednášková sálaprišlo naozaj veľa súťažiacichslávnostné privítanie a otvorenie súťažerobotike sa venujú už aj pomerne malé deti
aj centrum robotiky majú
na univerzite Palackého
tu si súťažiaci mohli pripravovať svojich robotovvyzeralo to potom
asi nejak takto
a z cvičnej dráhy potom
rovno na súťažnú
čas bol meraný
presnou časomierou
toto bola kategória
sumo robotov
prísny dohľad dôležitou
členkou nášho tímu
náš tím pri poslednom
dolaďovaní robotov
jedna z našich
súťažných jázd
slávnostné vyhlasovanie
výsledkov súťaže
všetci boli zvedaví, ako
to nakoniec dopadlo
keď prišla na rad
naša kategória
dostali sme prvé ocenenie...potom prišlo ďalšie...a ešte ďalšie :o)takže nakoniec pre nás
celkom slušná žatva
diplom za 1. miesto
stopár s prekážkami
diplom za 2. miesto
stopár s prekážkami
diplom za 1. miesto
čiarové bludisko
diplom za 2. miesto
čiarové bludisko

V oboch súťažných kategóriách, ktorých sme sa zúčastnili (Line follower enhance a Line maze, po našom stopár s prekážkami a čiarové bludisko) sme boli maximálne úspešní, pretože sme s dvoma štartujúcimi robotmi v každej z kategórií obsadili to najlepšie čo sa len dalo, teda 1. aj 2. miesto. K tomuto úžasnému výsledku našim študentom aj týmto gratulujeme a za skvelú reprezentáciu našej školy v zahraničí im úprimne ďakujeme. Pozrieť si môžete kompletnú výsledkovú listinu.

Každá kategória v robotickej súťaži pred nás stavia nové výzvy a núti nás hľadať nové prístupy a spôsoby riešenia technických problémov. O tom to ale je. Naučiť sa postaviť problému a zvládať ho, aj keď len postupne, po malých krokoch. Verím, že táto chuť popasovať sa aj s náročnými výzvami našim študentom vydrží. Veď čo lepšie ich môže škola naučiť, ako nevzdávať sa a vytrvalo zdolávať čo im život postaví do cesty?

 Mgr. Milan Macháček