kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je utorok 25. 6. 2024 a sviatok má Tadeáš

Naši študenti na súťaži TRD 2023 opäť bodovali

Už 17. ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky autonómnych robotov Trenčiansky robotický deň sa konal 8. a 9. novembra 2023 v priestoroch výstaviska Expo Center a. s. v Trenčíne.
Organizátorom podujatia je Stredná odborná škola, Pod Sokolicami 14, Trenčín a konalo sa pod osobnou záštitou predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja a primátora mesta Trenčín. Spoluvyhlasovateľom súťaže je aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Partnermi podujatia bolo aj mnoho sponzorov, vysokých škôl a odborných periodík. Cieľom tejto robotickej súťaže je popularizovať medzi mladými ľuďmi vedu a techniku. 17. ročníka sa zúčastnili súťažné tímy zo 42 základných a stredných škôl z celého Slovenska, Českej republiky, Poľska a Maďarska, ktoré spolu predstavili 141 robotov.
Súťažilo sa opäť v 4 kategóriách rozdelených ešte do dvoch vekových skupín ZŠ (<16) a SŠ (>16). V kategórii Follower Easy sa súťaže zúčastnilo 66 robotov (34+32), v kategórii Follower Hard sa súťaže zúčastnilo 36 robotov (19+17), v kategórii DoIt! sa súťaže zúčastnilo 20 robotov (7+13) a v kategórii Free style sa súťaže zúčastnilo 19 robotov (12+7). Podrobnejšie informácie, výsledky aj fotografie nájdete na www.trencianskyrobotickyden.sk.
Po našej absencii v minulom ročníku súťaže sme tento rok so študentmi štvrtých ročníkov v študijných odboroch 2682K mechanik počítačových sietí a odboru 2675K elektrotechnika pripravili roboty do všetkých štyroch súťažných kategórií. V technicky najnáročnejšej kategórii DoIt!>16 sa nám aj tento rok podarilo zvíťaziť a získať 1. miesto. V kategórii Follower Hard>16 obsadil náš robot 3. miesto. Kategória Follower Easy je zdanlivo najjednoduchšia, ale v nej štartuje najviac robotov, preto aj 6. a 13. miesto v dlhom štartovom poli boli slušný výsledok. V kategórii Free Style SŠ sme získali 5. miesto, ale aj špeciálnu cenu jedného so sponzorov v kategórii "súťažný model s inovatívnymi prvkami konštrukcie".

Niekoľko fotografií z podujatia
tu sa všetky
tímy pripravovali
a tu sa už
naplno súťažilo
na tejto dráhe
bolo Follower Hard
nie všetko fungovalo
hneď od začiatku
ak ale áno, bol to
dôvod na radosť
na všetko dohliadala
naša vedúca zájazdu
tu sa štartovalo v
kategórii Follower Easy
najskôr bolo treba
ale vystáť dlhý rad
dojazd našich v kategŕii
Follower Easy >16
toto bola dráha
v kategórii DoIt
náš druhý robot
v prvej časti dráhy
počas čakania na
záverečné vyhodnotenie
vo Follower Hard>16
pre nás 3. miesto
najvyššie umiesnenie,
víťazstvo v DoIt>16
extre cena
v kategórii Free Style>16
nakoniec spoločná fotka
aj s cenami a diplomami
účastnícky list
pre našu školu
diplom za 1.miesto
v kategórii DoIt >16
diplom za 3.miesto
v kategórii Follower Hard >16
diplom za ...inovatívne
prvky konštrukcie

Za úspešné zapojenie sa vo všetkých štyroch súťažných kategóriách na medzinárodnej súťaži a výbornú reprezentáciu našej školy i regiónu preto ďakujeme žiakom 4.AP Šimonovi Žovínovi, Róbertovi Strakovi a Michalovi Zajvaldovi a 4.MP Marekovi Babišovi a Martinovi Jánošíkovi. Treba nám len dúfať, že aj v budúcich ročníkoch súťaže nájdeme u nás na škole rovnako šikovných žiakov, aby pokračovali s rovnakými, alebo ešte lepšími výsledkami.

 Mgr. Milan Macháček,
Katarína Hulinová