kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je utorok 21. 1. 2025 a sviatok má Vincent

Získali sme grant z Nadácie Volkswagen Slovakia.

V školskom roku 2013/2014 vyhlásila Nadácia Volkswagen Slovakia pre stredné odborné a priemyselné školy grantový program "Stredné školy a technika". Cieľom výzvy bolo podporiť technické vzdelávanie na školách, sprístupniť im najmodernejšiu techniku a podporiť motivovaných žiakov a učiteľov v ich práci. Podpora bola možná v jednej z troch oblastí. Naša škola sa zapojila do počítačového spracovania obrazu.
Niekoľko záberov na získanú techniku
Raspberry Pi s malou
zabudovanou kamerou
použité už ako PC
s myšou a klávesnicou
s trochou tvorivosti
mierne vylepšenie
získať sme mohli,
aj ďalšiu techniku
Vedeli sme, že nejdeme do jednoduchého projektu, pretože naučiť stroj naozaj vidieť a rozpoznávať čo vidí, si vyžaduje skĺbiť poznatky z viacerých oblastí. Aj keď sa nám podarilo v kratkej dobe uviesť zariadenie do chodu, videlo stále nejako zle. Riešili sme teda problém z optiky. Tak ako človeku sme sa teda pokúsili, "predpisať" a vyskúšali viaceré "okuliare". Komu a čo všetko sme kvôli tomu rozobrali, tu radšej ani nenapíšeme ;-).

Po softvérovom oživení a spustení malej kamery nasledovalo...
rozoberanie všetkeho,
čo malo nejakú optiku
experimentovali sme aj
s lepším osvietením
nakoniec veľmi pomohlo
skúšanie zmeny vzdialenosti
a mali sme konečne
aj dôvod na úsmev
Keď už sme sa dostali konečne k ostrému obrazu, prišlo na rad naučiť celé zariadenie rozpoznávať čo vidí. Jednou známou vecou, s ktorou sa často stretávame, sú čiarové kódy. Toto sa nám zakrátko podarilo prečítať, ale výsledkom bolo len číslo. Takže sme chceli niečo zaujímavejšie. Čo takto QR kód? Tam by vraj mohol byť zakódovaný aj nejaký text. Skúsili sme a neuhádnete... bol. :-) Ako je známe aj malé úspechy motivujú k ďalšej práci, tak sme sa rozhodli pokračovať. Vedel by systém rovno z papiera čítať text? Obraz sme síce dostali dobrý, ale aby sa z obrázku stal skutočne v počítači text nie je také jednoduché a je veľa faktorov, ktoré to môžu zmariť. Nevzdali sme to a po mnohých pokusoch a ladení sa podarilo dostať "prečítaný" text, len s pár chybami (tzn. prevedený z obrázku naozaj na text).

Teraz, keď nám to šlo, sa už začali postupne dostavovať aj zaujímavé výsledky
až takto sa nám podarilo
zväčšiť malý čiarový kód
stroj trochu zapremýšľala toto číslo je to,
čo obrázok znamená
keď sme našli QR kód...
vyskúšali sme
opäť krátka chvíľa napätia,
a potom..
webová adresa :-)text bol trochu ťažší,
ale podarilo sa
dáku elektroniku sme
postavili, ale... :'(
trochu iná, tentokrát
bezdrôtová kamera
aj to sa samozrejme
muselo vyskúšať
keď jedna kamera,
fotí druhú kameru
čerešnička na záver,
náš elektronický mikroskop
So správnou optikou sa nám podarilo získať naozaj slušné zväčšenie aj úplných miniaturností. Až dostať binárny signál z, alebo na niektorý pin Raspberry pi a komunikovať cez ne s niektorým z obslužných programov kamery sa nám zatiaľ ešte nepodarilo, ale pokiaľ nájdeme programátora, ktorý to dokáže, nie je ešte nič stratené a môžeme bádať ďalej. Všetky zariadenie totiž ostávajú aj naďalej na našej škole, takže ak Vás táto problematika zaujíma, kontaktujte ma (blok B, 2.posch., učebňa hardvéru) a určite dostanete možnosť, pridať sa k nám a vyskúšať si pracovať s touto modernou technikou.

 Bc. Michal Kostelný
(spracoval Mgr. Milan Macháček)


Ďalší finančný grant od Nadácie Volkswagen Slovakia sme získali:
    - z programu "Stredné školy a technika 2014"