kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je streda 3. 7. 2024 a sviatok má Miloslav

Získali sme grant od Stredoslovenskej energetiky.

V závere školského roku 2013/2014 vyhlásila Stredoslovenská energetika, a. s., v spoluráci s nadáciou Pontis pre základné a stredné školy grantový program "Školy šetria energiu". Cieľom výzvy bolo pritiahnuť pozornosť mladých ľudí k problematike spotreby energie, ukázať ako ju možno merať a v neposlednom rade ako môžeme jej spotrebu znižovať.
Ako elektrotechnická stredná škola sme nemohli túto hodenú rukavicu nezdvihnúť a preto sme sa do výzvy zapojili s našim projektom. V tom sme ukázali (dúfam), že týmto veciam nie len rozumieme, ale vieme úspory elektrickej energie priamo v našej škole aj zrealizovať.
To ako sa dá merať spotreba elektrickej energie sa študenti elektrotechniky samozrejme už učia, ale... chceli sme im ukázať, ako jednoducho je možné spotrebu nie len celej domácnosti, ako to poznajú, ale aj ktoréhokoľvek spotrebiča v domácnosti monitorovať malými šikovnými meračmi. Tie dokážu merať okamžité hodnoty ako elektrický prúd, odoberaný výkon, napätie v zásuvke a od vynulovania vnútorného počítadla aj spotrebu v kWh, teda v jednotkách, za ktoré platíme. Ak sa nastaví, za akú cenu je dodávaná elektrina, merač aj cenu vypočíta sám :-).

Merali sme spotrebu zdrojov svetla. Klasická žiarovka samozrejme vyšla ako najväčší žrút energie, kompaktná žiarivka síce bola úspornejšia až o 2/3, ale rozsvecovala sa dosť dlho, kým dosiahla plný jas. Videli sme dokument o nebezpečnej ortuti, ktorú obsahujú a tak sme sa obrátili k LED žiarovke. Jej spotreba bola menej ako 1/2 zo spotreby kompaktnej žiarivky, rozsvietila sa hneď a tak bol víťaz jasný. Jednoznačne technológia LED. Nie sme jediní, kto na to prišiel, pretože jej vynálezcovi za ňu nedávno udelili Nobelovu cenu.

Takto sme merali spotrebu energie najskôr rôznych zdrojov svetla, potom...
takto vyzeral panel,
na ktorom sme merali
klasická žiarovka z nich
spotrebovávala najviac
úsporná kompaktná
žiarivka bola úsporná
22W je už prijateľnejších
ako skôr nameraných 60W
LED žiarovka sa ale
rozsvietila hneď
a spotreba len 7W
porazila všetky predošlé
jeden by povedal, že
väčší spotrebuje viac
nebudeme však hádať,
budeme seriózne merať
o nestranné rozhodnutie sa
postará moderná technika
spúšťame meranie
a neveríme vlastným očiam
deduško monitor zaostáva
o celých niekoľko kôl

I keď sme sa v našom projekte primárne zamerali svetelné zdroje, nemohli sme nezmerať aj spotrebu našich miláčikov, počítačov, na ktoré sme či chceme či nie stále viac fixovaní. Jedným z testov bolo porovnanie spotreby starého CRT monitora a celkom nového inteligentného LED monitora. Víťaza už asi tušíte, tak teda 71,2W CRT a 24,6W LED, hoci mal handicap, o 5 palcov väčšiu obrazovku. Škoda len, že sme nemohli takýchto úsporných monitorov získať viac.
Iným, naopak neočakávaným zistením bola spotreba niekoľko desatín watu aj celkom vypnutého počítača. Málo? Omyl. Po prepočte na celý rok a všetky naše PC učebne by bolo na dva nové monitory.

Keď už vieme vybrať správne svetlo, ako ešte ušetriť? Asi nesvietiť :), ale svetlo potrebujeme. No musí sa na chodbe svietiť, keď sme počas hodiny všetci v triede? Kto ale pojde zhasnúť? Riešením môže byť opäť moderná technika, spoľahlivé a neúnavné detektory pohybu. Aby sme teda naozaj v budúcnosti ušetrili, za získané prostriedky sme na najtmavších chodbách vymenili staré svietidlá za LED-kové, naviac riadené senzormi pohybu. Aby sa so senzormi aj naši ďalší študenti naučili pracovať, niekoľko ich bude aj v odbornej učebni elektroinštalácií.

Niekoľko ďalších fotografií z priebehu realizácie projektu:
všetko nakúpené bolo
treba najskôr vybaliť
pokiaľ máme dovolené
pozrieť aj pod kapotu
študentom treba ešte
vysvetliť, ako čo funguje
keď sa už odborne
pustíme do práce
a aj takto to vizerá
ked sa dielo podarí
LED svietidlá už máme
aj vo vestibule školy
aj takto prekukla
jedna z tmavých chodieb
aj LED reflektor dal dobrý
pomer cena/svevelný výkon
máme na hranie LEDky
ako v ozajstnom svietidle
a že toto odfotím,
som ani tajne nedúfal
s dobrým náradím isto
niečo opäť zmajstrujeme
šetrenie energie sa žiakom
zdá sa dostalo pod kožu

Výroba energie z obnoviteľných zdrojov nás zaujíma, a tak sme vonkajšie priestory osvetlili solárnymi lampami, ktoré si elektrickú energiu počas dňa vyrábajú a ukladajú do batérie. Keď je tma a zaregistrujú nás vo svojej blízkosti, posvietia nám. Nesvietia teda zbytočne a nepotrebujú elektrinu zo siete :-).

Niekoľko záberov z montáže, aj samotného vonkajšieho osvetlenia
montáž solárneho
osvetlenia
na montáži sa podieľali
aj samotní študenti
správne natočený panel je
pre toto svietidlo dôležitý
posledné testy sme
ešte robili za tmy
trochu silnejši reflektor
na osvetlenie parkoviska
tento mal aj prívod
elektriny zo siete
riadený je ale tiež
snímačom pohybu
a takto dobre
osvetľuje parkovisko
Vďaka tomuto projektu sme sa veľa naučili, zistili čo sme nevedeli a našli aj rezervy, o ktorých sme ani netušili. Netreba sa domnievať, ale exaktne merať. Netreba váhať, ale vziať kalkulačku a počítať, pretože čísla sú najpresvedčivejšie argumenty, zvlášť ak je za nimi znak €. Možno sa nám raz splní sen a na streche našej školy budeme mať niekoľkokilowatovú solárnu elektráreň a obedy nám každý deň privezú elektromobilom. Raz aj to bude :-).

 Mgr. Milan Macháček