ElektroDroid - aplikácia pre Android
Gimp - free grafický bitmapový editor
Libre office - free kancelársky balík programov
Quick TimeTable - prehľadný rozvrh do mobilu
Ubuntu - free operačný systém
Tak ako sa vyvíja, zdokonaľuje a do praktického života dostáva stále viac výpočtová technika, pribúda aj stále väčšie množstvo nových programov, softvérových nástrojov.
Tak ako sa líši ich kvalita, je rozdielna aj ich cena, ktorú po nás chcú ich distribútori. Existuje však aj skupina softvéru, za ktorý nie je potrebné platiť (a nieje to nelegálne). To, že za niečo nezaplatíme, získame to zadarmo, paradoxne nemusí ešte znamenať že produkt bude zlý, nespoľahlivý, nekvalitný tak ako nemáme automatickú záruku, že čím bude softvér drahší o to viac bude skvelý a úžasný. Prečo je to tak sa určite dočítate na rôznych internetových stránkach o free softvéri.
Aby sme teda začali tým čo bude v každom počítači asi najdôležitejšie, začnime operačným systémom. Každý určite pozná a s veľkou pravdepodobnosťou aj používa OS Microsoft Windows. Ak si kupujete nový počítač, s veľkou pravdepodobnosťou ho kúpite už aj s týmto operačným systémom (niektorou jeho verziou). To, že už je v počítači pri kúpe ale neznamená, že sme zaň nezaplatili. Jeho cena je zahrnutá v cene počítača. Ak chcete vedieť koľko stoja jednotlivé verzie tohto operačného systému, stačí to zadať do internetového vyhľadávača. Pre užívateľov počítačov sú ale aj iné alternatívy. Jednou z nich je operačný systém
UBUNTU
Tento môže byť veľmi dobrou náhradou, ktorá ale na rozdiel od predchádzajúceho OS nestojí ani 1 cent. Je voľne stiahnuteľný, pravidelne aktualizovaný, vylepšovaný atď, atď. Viac o ňom si už ale prečítajte priamo na slovenských, alebo českých stránkach (www.ubuntu.cz) venovaných tomuto operačnému systému.Prvým free programom, ktorý tu chcem doporučiť je vyvíjaný nie len na prácu pod linuxom, ale dá sa používať aj pod Windows. Volá sa GIMP a je to veľmi kvalitný grafický editor vhodný napr. na zložitejšie úpravy fotografií. Pracujem s ním už dlhé roky a môžem ho určite doporučiť.
Simulátor logických obvodov Atanua je maličký program bez nutnosti jeho inštalácie. Napriek malej veľkosti je veľmi dobrým a realistickým nástrojom na návrh a simuláciu logických obvodov. Odporúčam ho všetkým ako výbornú pomôcku k predmetu číslicová technika. Viac o ňom som napísal tu
Ak chcete mať v telefóne alebo tablete s Androidom prehľadný rozvrh pre párny aj nepárny týždeň, určite budete spokojní s aplikáciou Quick TimeTable. Užitočný Vám môže byť aj widget priamo na ploche upozorňujúci na práve prebiehajúcu (ak ste sa práve zobudili z krátkeho zasnenia) a nasledujúcu vyučovaciu hodinu.
Ak vlastníte tablet, mobil s Androidom, aplikácia ElectroDroid by Vám v ňom určite nemala chýbať. Je to sada drobných nástrojov a užitočných pomôcok, ktoré môžete mať vždy poruke. Je určená pre elektrikárov, elektrotechnikov a programátorov. Obsahuje rôzne veci, ktoré sa zídu učíte aj u nás na škole, ako napr. predpony SI jednotiek, prehľadný popis logických funkcií, kalkulátor pre farebné značenie rezistorov, výpočet predradných odporov pred LED, prevod A/D a D/A prevodníkov, ale aj zapojenia rôznych konektorov, napr. priameho alebo kríženého ethernetového kábla, obsahuje i tabuľku ASCII kódov a mnoho ďalšieho. Aplikácia je aj free a a môžete ju nájsť v Google Play.
Nechcete len za kancelársky balík programov dať skoro toľko ako za lacnejší notebook? Nemusíte. Môžete ho mať úplne bezplatne (a celkom legálne). Ten kto má nainstalovanú nejakú distribúciu operačného systému linux to s veľkou pravdepodobnosťou riešiť nemusí, pretože hneď po inštalácii OS už tam pravdepodobne má aj bezplatný kancelársky balík programov Libre office. Ak ešte používate Windows, nie je nič stratené, pretože je vyvíjaná aj verzia fungujúca pod týmto zatiaľ najrozšírenejším OS. Toto je potrebné stiahnuť a nainštalovať. Viac informácii v slovenčine (kde stiahnuť program aj podrobný návod) nájdete napríklad na http://sk.libreoffice.org. Dôležité povedať asi je, že vytvorené súbory sú už s tými od konkurencie kompatibilné a prenositeľné.
V tejto časti by mohlo v budúcnosti pribúdať viac podobných užitočných a praktických informácií, odkazov na osvedčený dobrý softvér, za ktorý jeho používatelia nemusia platiť, no napriek tomu sú s ním spokojní a dokážu s ním robiť zaujímavé a užitočné veci.
Preto ak nejaký taký poznáte, používate a chceli by ste ho doporučiť aj ostatným, dajte o sebe, o ňom vedieť.
Mgr. M. Macháček |