kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je utorok 26. 9. 2023 a sviatok má Edita

Medzinárodná robotická súťaž Robotiáda 2020

Po úspechoch na iných robotických súťažiach, sme nazbierali odvahu a prijali pozvanie na ďalšiu súťaž v zahraničí, ktorá je špecifická tím, že roboty, ktoré tu štartujú musia byť postavené na platforme LEGO Mindstorms.
Postavili sme dva roboty, s ktorými sme sa 7. februára 2020 vybrali na skusy do Brna na najväčšiu robotickú súťaž Lego-robotov v Českej republike ROBOTIÁDA 2020.
Na takúto veľkú súťaž sme sa odhodlali po prvý krát a mali sme veľký rešpekt pred širokou a skutočne medzinárodnou konkurenciou (mali sme možnosť si pozrieť predošlé výsledky). Tohto už 8. ročníka súťaže sa spolu zúčastnilo 190 tímov s 380 robotmi z 9 krajín (zdroj).
Prvý náš robot sa pre nadmieru motivácie a voľbu riskatnejšej konfigurácie na dráhe neudržal a do cieľa nedošiel. Aj preto sme s druhým robotom držali emócie na uzde a pomalšou, ale trpezlivou jazdou tento náš robot úspešne dorazil do cieľa. V najobsadenejšej kategórii čiara (linefollower) síce nebol najlepší, ale tým najlepším vytrvalo dýchal na chrbát. Bolo to veľmi napínavé a tesné. Po prvom kole to pre nás dokonca ešte vyzeralo na pódium, ale napokon sme po troch súťažných kolách v kategórii žiakov stredných škol skončili na konečnom 5. mieste - výsledková listina, fotografie a videá.
Pre naše družstvo v zložení Matúš Melicherík (2.MP), Martin Ďuratný (2.MP), Zuzana Kružliaková (2.AP) a Samuel Sršník (1.MP), ako nováčikov súťaže to bol veľmi dobrý výsledok. Vyskúšali sme, nabrali skúsenosti, nové nápady a do budúcnosti máme priestor ešte ďalej sa zlepšovať (ak sa sem znovu dostaneme).

Niekoľko fotografií z podujatia:
súťaž sa konala v zábavno-
vedeckom parku
veľmi netypický
vstup do haly
najskôr sme sa
museli zorientovať
toto bola dráha
pre robotí šprint
štartovacie svetlá,
fotobunky
trať mala dĺžku 10m
a široká bola 90cm
tu prebiehala súťaž
v kategórii linefollower
na cvičnej dráhe
bolo stále plno
a tu sa na dráhu už
dostal náš robot
jeden s nameraných časovvýsledky bolo možné
priebežne sledovať
na čas sme mali
niekoľko pokusov
toto už boli konečné
výsledkypre ZŠ aj SŠ
nakoniec pre nás 5. miesto
v podkategórii SŠ
ešte posledná
spoločná fotka
diplom za 5. miesto

K tomuto výsledku našim študentom aj týmto gratulujeme a za veľmi dobrú reprezentáciu našej školy, aj za hranicami Slovenska im úprimne ďakujeme.

 Mgr. Milan Macháček