kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je pondelok 27. 5. 2024 a sviatok má Iveta

Robotiáda 2024

Vo VIDA! Science centre v areáli brnenského výstaviska sa 1. 3. 2024 konal už 11. ročník medzinárodnej robotickej súťaže ROBOTIÁDA 2024. Organizátorom tohto ročníka bola Helcetka, stredisko volného času Brno.
Spoločne sa vo všetkých súťažných kategóriách sa zápolenia zúčastnilo viac ako 500 účastníkov (v 190 tímoch zo základných a stredných škôl, klubov a volnočasových krúžkov) z Česka, Slovenska, Grécka, Ukrajiny a Poľska.

Našu školu reprezentoval dvojčlenný tím v zložení Marek Babiš zo 4.MP a Šimon Žovín zo 4.AP. Aj keď súťažných kategórií bolo hneď niekoľko, tento rok sme stihli pripraviť len jedného Lego-robota pre kategóriu "Čára" (Line follower). Úlohou robota bolo autonómne sledovať čiaru a potom sa na stanovenom mieste zastaviť. Napriek tomu že úloha nevyzerá zložito, nie je to také jednoduché, pretože úlohu by mal robot splniť za čo najkratší čas. Aj preto veľa jázd skončilo predčasne a nesplnili zadanú úlohu. Pretože každý robot mal len dva pokusy, neriskovali sme a radšej sme zvolili opatrnejšiu stratégiu. Aj keď po prvom kole to pre nás vyzeralo veľmi sľubne, v medzinárodnej konkurencii celkovo 36 robotov a vekovej skupine stredoškolákov sa viacerým ešte podarilo dôjsť do cieľa a pre nás bolo výsledkom (až) stále slušné 10. miesto. Výsledková listina Čára SŠ.

Kto má čas, môže si pozrieť záznam súťaže našej kategórie ale aj záznamy z ostatných kategórií Robotiády 2024.

Niekoľko fotografií z podujatia:
jedna z budov
brnenského výstaviska
sledovať sme mohli
aj ostatných on-line
náš dobre
rozpoznateľný tím
výsledky jázd sme
sledovali on-line
keď sa už blížil
aj náš čas
teraz už iba
dobre odštartovať
naša pozitívne naladená
vedúca výpravy
trochu vzdelávania
vo vedeckom centre

Našim študentom aj týmto k dosiahnutému umiestneniu gratulujeme a za vynaložené úsilie a dobrú reprezentáciu školy aj za hranicami Slovenskej republiky im ďakujeme.

 Mgr. Milan Macháček,
Katarína Hulinová