kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je sobota 23. 11. 2024 a sviatok má Klement

Finále súťaže Siemens Young Generation Award 2011.


Súťaž Siemens Young Generation Award je príkladom úspešnej spolupráce škôl a súkromných firiem. Zásluhou práce na konkrétnych projektoch pripravuje a motivuje stredoškolákov na prechod od teoretických vedomostí k potrebám praxe. Spoločnosť Siemens touto formou pomáha žiakom získavať odborné praktické skúsenosti z oblasti automatizovaných riešení, ktoré budú môcť využiť v priebehu svojej budúcej profesionálnej kariéry či počas štúdia na vysokej škole.
viac o súťaži
V dňoch 14. a 15. apríla 2011 sa v Bratislave konalo finále 8. ročníka tejto súťaže. Spoločnosť Siemens spolu s partnerom súťaže spoločnosťou Volkswagen Slovakia vyhlásila víťazov súťaže mladých elektrotechnikov na pôde Fakulty elektrotechniky a informatiky STU. Z celkovo prihlásených 27 projektov študentov stredných škôl do finále postúpilo 10 najlepších, z ktorých sa vyberali víťazné projekty. Medzi piatimi najlepšími bol ocenený aj ten náš.
tlačová správa spoločnosti Siemens z 15. 4. 2011

Obr. My na vyhlásení víťazných projektov. Ten žltý vpravo je ten náš :-)
Okrem hlavnej ceny SYGA za najlepšie technologické riešenie boli udelené aj ďalšie štyri ocenenia – cena spoločnosti Volkswagen Slovakia, cena Fakulty elektrotechniky a informatiky STU, cena magazínu Quark za najinovatívnejšie riešenie a cena odborného mesačníka AT&P journal.
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina s projektom Tepelnej bariéry získali druhú cenu spoločnosti Volkswagen Slovakia. Viac o ocenených projektoch sa môžete dočítať v vyššie uvedenej tlačovej správe spoločnosti Siemens alebo na webovej stránke spoločnosti Siemens

Niekoľko fotografií z priebehu prípravy a samotnej súťaže:
dlhá výroba
fyzického modelu
postupný vývoj a dolaďovaniemiesto krátko pred finále v BAposledné testy
odborná komisia, krátko pred začatímPrezentácia projektu pred komisioupod paľbou
odborných otázok
Po prezentácií projektov všetkých finalistov prvý deň bola pre účastníkov pripravená prehliadka výroby karosérií vo Volkswagen Slovakia. Obrovká hala, prepracované technológie, množstvo robotov, jednoducho raj pre budúcich automatizérov. Ďalej sme si mohli vyskúšať niektoré zo zaujímavých techník prípravy zamestnancov tejto firmy v ich špecializovanom tréningovom centre. Žiaľ z pochopiteľných dôvodov v týchto priestoroch nebolo možné fotografovať, aj keď by určite bolo čo. Preto aspoň niekoľko fotografií poskytnutých priamo predstaviteľmi spoločnosti.

Fotografie z Volkswagenu:
roboty sa neunaviasú rýchle a presnékaroséria každé 2 min.odchádzali sme
odtiaľ až v noci
Druhý deň, pred vyhlásením výsledkov súťaže, bola pre nás pripravená prehliadka odborných učební na Fakulty elektrotechniky a informatiky STU. Univerzita v týchto priestoroch školí aj napríklad zamestnancov PSA Peugeot Citroen.

Niekoľko fotografií z prehliadky FEI STU v Bratislave:
riadenie pohonovregálový zakladač
skvelá hračka
funkčný model
portálového žeriavu
v učebni robotiky
Okrem toho, že sa nám podarilo postúpiť do finálovej desiatky 8. ročníka súťaže (1. diplom), sme získali aj cenu Volkswagenu a. s. (2. diplom)

Naše ocenenia:
diplom za
účasť vo finále
cena Volkswagenu
Víťazné projekty neunikli ani pozornosti médií a tak si aj náš študent Peter Slota zo 4.MB začal veľmi rýchlo zvykať na zvýšenú pozornosť médií, ktorej musel čeliť.

Niekoľko fotografií z odovzdávania cien:
záujem médií
o náš projekt
aj Slovenský rozhlas
chcel interview
a samozrejme
ho aj dostali :o)
rozhovor pre reláciu
Slovenskej televízie
Organizátori pre nás prichystali veľa príjemných prekvapení. Pre ocenených boli ďalším zaujímavým bonusom aj vecné ceny. S našou cenou Volkswagenu sme okrem rôznych iných zaujímavých a užitočných cien od sponzorov dostali aj veľmi detailne prepracované modely AUDI Q7 4,2 FSI quattro. Ktovie, možno nabudúce budú ešte o niečo väčšie :o)

Model AUDI Q7 v mierke 1:18:
nebol len jeden :o)aj toto je iba modelmá to naozaj aj
bezpečnostné pásy
od skutočného
na nerozoznanie
Takéto programovanie a súťaženie sa stalo zaujímavým a atraktívnym aj pre nášho študenta a až ho mrzí, že krátko po súťaži už maturuje a štúdium na našej škole končí.
Programovaniu riadiacich systémov Siemens sme sa spolu venovali (okrem iného) zatiaľ len na záujmovom krúžku. Časom sa možno podarí na podobných zaujímavých projektoch, kde sa nám podarí niečo rozhýbať pomocou riadiaceho systému, pracovať viac aj počas vyučovania, či už na teoretickom, alebo čo by bolo ešte lepšie na praktickom vyučovaní.
Fotografií by sa možno ešte našlo i viac, ale času je málo...

 Mgr. Milan Macháček