Cestovali sme autobusom, vyrazili sme o 07:15 ráno. Cesta prebehla v poriadku, bez nepredvídaných udalostí s jednou zástavkou na WC. Na miesto konania exkurzie sme prišli o 9:45 s časovým predstihom 15 minút.
Po ohlásení na vrátnici si po nás prišla pracovníčka oddelenia propagácie pani Andrea Veverková, ktorá nás odviedla do múzea železiarní, kde nás rozdelili na dve skupiny. Prvá dostala pracovné plášte a prilby, druhú išla na pradnášku do múzea. Prvá skupina išla na prehliadku závodu s p. učiteľom Mgr. Jurajom Lazárekom a sprievodcom železiarní. Druhá skupina si pozrela Hutnícke múzeum a film s históriou a výrobou ocele v železiarňach. Po hodine a pol sa prvá skupina vrátila z prehliadky železiarní. V šatni si obe skupiny vymenili plášte a prilby, potom prvá skupina šla na film s prehliadkou múze a druhá skupina šla na prehliadku závodu s p. učiteľom Mgr. Ladislavom Čellárom a sprievodcom železiarní. Ako prvé sme si pozreli starý závod, kde sme videli odpich ocele z elektrickej odporovej pece a čistenie kyslíkom 30 tonového kotlíka na oceľ. Táto časť bola zvlášť efektná a žiakom sa veľmi páčila. Prechodom do ďalšej haly sme videli výrobu oceľových blokov – vytiahnutie z pece a rezanie na potrebnú dĺžku. Po prehliadke starého závodu sme prešli autobusom do nového závodu za Podbrezovou, kde nás sprievodcovia previedli po hale na valcovanie rúr. Táto hala bola tiež veľmi zaujímavá. Žiaci videli vytiahnutie rozžeraveného ingotu z elektrickej pece, následne jeho prepichnutie tŕňom a vyvalcovanie z dĺžky asi 0,7 metra na dĺžku približne 20 metrov a priemeru 15 cm. Potom sme išli do haly na ťahanie rúr s malými priemermi. Celá prehliadka železiarní aj s múzeom a filmom trvala tri hodiny.
Niekoľko fotografií z podujatia:
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Mgr. Ladislav Čellár |




