kolaz
Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina
dnes je streda 3. 7. 2024 a sviatok má Miloslav

Chcete vedieť čo je esperanto?

Tak teraz chvíľu nikam neprepínajte a čítajte. Esperanto je medzinárodný jazyk. Jeho základy položil už v roku 1887 poľský lekár L L. Zamenhof (viac o histórii esperanta napr. na wikipedii).
Esperanto je v porovnaní s inými cudzími jazykmi jednoduchšie, má jednoduchú gramatiku bez výnimiek a preto sa ho možno naučiť ľahšie ako iné národné jazyky. Priemerne nadaný človek sa v ňom, v prípade intenzívneho štúdia, vraj naučí rozprávať a čítať už za niekoľko mesiacov. Pri bežnej výuke v škole na to stačí vraj už jeden školský rok.
Ak by ste chceli začať, nie je treba nikam dochádzať (neučí sa u nás ešte na veľa školách). Začať však môžete aj cez internet napr. na sk.lernu.net.

Vďaka komunite používateľov esperanta možno nadväzovať priateľstvá s ľuďmi z celého sveta a kus sveta i precestovať (komunikácia, stretnutia, zrazy esperantistov, a pod.). Viac napr. na www.esperanto.sk.
Dnes si mladí (alebo skôr ich rodičia) často lámu hlavy s tým, ktorý cudzí jazyk je najlepšie sa učiť. Angličtinu, ktorá je počítačový a viacmenej celosvetovým jazykom, alebo nemčinu, pretože sa ňou rozpráva v Rakúsku, Nemecku, kde často naši ľudia hľadajú lepšie platenú prácu, alebo španielčinu, taliančinu, francúzštinu, grečtinu, pretože v týchto krajinách v lete napríklad dovolenkujeme?

Napriek pokročilému "veku" Esperanta ho na celom svete v súčasnosti používajú "ešte len" státisíce, možno prvé milióny ľudí. Nie je to málo, ale... aby sa výraznejšie presadilo, bude to chcieť ešte pridať. Esperanto sa každý musí naučiť ako svoj cudzí jazyk, takže žiaden národ nie je zvýhodnený (ako napr. pri angličtine, nemčine...). Takto možno hovoriť o „spravodlivosti pre všetkých“.
Keď už máme tú Európsku úniu, nebolo by načase, aby sme sa aspoň tu už spolu múdro dohodli, že jediným spoločným povinným jednoduchým cudzím jazykom, ktorý sa bude v školách celej EU vyučovať, bude práve esperanto? Možno by sme si konečne lepšie porozumeli a nemuseli už riešiť, ktorý cudzí jazyk sa učiť, alebo sa ich učiť niekoľko, pretože by sme už mali všetci jeden spoločný ;-) .

 Mgr. Milan Macháček

Linky:
wikipedia.org - história esperanta
esperanto.sk -všetko o esperante, pre esperanto, s esperantom :)
sk.lernu.net - internetová výučba esperanta